Masáže

Masáže

Masáž tela sa dá považovať za jeden z najstarších spôsobov terapie. Predpokladá sa, že vznikla pri reflexnom trení bolestivých miest na tele, neskôr sa používala na zmiernenie únavy. Najstaršie zmienky o masáži sa našli v Egypte na Erbesovom papyruse z roku cca 5000 pr. n. l. avšak prvými, ktorí popísali liečivé účinky boli Čiňania okolo roku 3000 pr. n. l.

Vo východných kultúrach bola masáž tela praktizovaná od dávnych čias a je súčasťou ich životného štýlu dodnes.  „Kniha vnútornej medicíny Žltého Cisára“ z roku 2700 pr. n. l. odporúčala dychové cvičenia, masírovanie kože a svalov a cvičenie nohami a chodidlami pri paralýze, horúčke a triaškach.

Masáž v Spojených štátoch začala byť populárna medzi rokmi 1800-1900 a bola zavedená dvoma lekármi v New Yorku na základe techniky Per Henrik Linga, ktorá bola vyvinutá vo Švédsku.

Počas tridsiatych a štyridsiatych rokov 20. storočia záujem o masáže klesol v dôsledku lekárskych pokrokov v tomto období, kým v sedemdesiatych rokoch záujem o masáž pozoruhodne rástol medzi športovcami. Masáž využívali aj zdravotné sestry v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia na zmiernenie bolestí pacientov a pre ich lepší spánok.

V roku 1996 bola prvýkrát ponúkaná masáž ako základná zdravotná služba na letných olympijských hrách v Atlante.