Detské saunovanie

Kedy s deťmi prvýkrát do sauny?

baby saunaNázory, kedy začať so saunou u detí sa rôznia. Závisí to napríklad od krajiny a jej kultúry: v severných európskych krajinách ako Fínsko, Švédsko sa deti k saunovaniu dostanú určite od najútlejšieho veku. V našich zemepisných šírkach to skôr závisí od postoja rodičov a ich vzťahu k saunovaniu. Niektoré deti sa „do pary“ dostali ešte pred svojím narodením, keď sa tehotná mamička vybrala do sauny. Dieťa mladšie ako tri mesiace ale ešte nezvláda reguláciu telesnej teploty a ani sa nevie tak potiť. Pediatri vravia, že minimálny vek pre saunovanie je polročné dieťa, avšak optimum je dvoj- až trojročné dieťa. Veľa závisí teda od dieťaťa, každé je iné.

Deti by mali mať zo saunovania radosť a nie strach, preto treba so saunovaním začať len veľmi pozvoľna, najprv možno len dve-tri minútky a postupne, ak sa to dieťaťu páči, tento interval predlžovať. Malé deti môže v saune vyplašiť vysoká teplota, uzavretý priestor, nahota, horúci vzduch, ktorý ho páli v nose – to všetko môže dieťa vyľakať, preto ho ubezpečte, že hocikedy môžete zo sauny odísť. Pri prvých razoch môžete nechať aj pootvorené dvere, aby dieťa vedelo, že môže vyjsť von, ak mu tam nebude príjemne. S dieťaťom sa môžeme v saune rozprávať, hrať, čítať si knižku, pozorovať presýpacie hodiny, kresliť si na chrbát a iné. Malé deti by mali rodičovi sedieť na kolenách, zredukuje sa tak prijímanie tepla a predchádza sa prehriatiu detského organizmu. Malé dieťa ostáva v saune vždy len v doprovode dospelej osoby.

Saunovanie dieťaťa

baboPlatí zásada: krátko a intenzívne. Dojčatá (blahodárny vplyv na pokožku) a deti saunujeme pri nižších teplotách (cca. 35-80°C), čas v saune by mal byť od troch do desať minút. Verte pocitom dieťaťa, nenúťte ho v saune ostávať dlhšie len preto, že ste za ňu zaplatili, snažte sa o pozitívny zážitok. Všímajte si, kedy začína byť dieťa nepokojné, vrtí sa, stráca trpezlivosť a je mu dlhá chvíľa – najvyšší čas ísť zo sauny von. Potom dieťa pomaly ochlaďte pod sprchou, voda však nesmie byť pre dieťa ľadová, aby nedostalo kŕče. Vlažná úplne postačuje. Potom ho zabaľte do osušky alebo župana, prikryte a nechajte ho ležkať. Nezabúdajme, že deti „vychladnú“ rýchlejšie. Ideálne je tento proces ešte dvakrát zopakovať, ale treba brať ohľad na to, ako to dieťatko zvláda. Do sauny nemajú ísť deti s plným bruškom, teda posledné jedlo by malo byť približne pred dvoma hodinami a po saune je potrebné, aby sme im doplnili tekutiny.